środa, 5 marca 2014

10 wrogów naszej skóry

1. Brak snu. Skóra odpoczywa i regeneruje się nocą. Pomiędzy godziną 24 a 6 rano komórki dzielą się nawet 10 razy szybciej niż w ciągu dnia. Zbyt małą ilość snu szybko odpokutujemy ziemistym kolorem naszej skóry i podkrążonymi oczami.

2.Palenie tytoniu. Przyspiesza proces starzenia się skóry, powstawanie zmarszczek wokół ust oraz tzw. kurzył łapek wokół oczu. Nikotyna powoduje skurcz naczyń krwionośnych i zmniejszenie dopływu oraz wykorzystania tlenu co w efekcie prowadzi do powstania szarego zabarwienia skóry i zwiększenia zużycia witaminy C, która jest nam niezbędna do syntezy kolagenu. 

3.Alkohol. Wypłukuje witaminy z grupy B oraz obciąża wątrobę co prowadzi do pogorszenia wyglądu skóry. 

4.Promieniowanie słoneczne. Oprócz tak groźnych chorób jak rak skóry istnieje dużo więcej skutków ubocznych opalania między innymi: przebarwienia, wysychanie skóry, przedwczesne starzenie, powstawanie zmarszczek. Dlatego tak ważne jest aby nie opalać się w godz. od 11-15 kiedy oddziaływanie promieni słonecznych jest najbardziej intensywne. Należy również pamiętać o stosowaniu kremu z filtrem od 15 do nawet 50 (następny artykuł będzie o tym ile czasu działa krem z filtrem i jak go dobrać). Pamiętajmy, że zimą również należy używać kremów z filtrem w szczególności jeśli wybieramy się w góry( im wyżej tym promieniowanie słoneczne jest bardziej intensywne i szkodliwe). Promienie słoneczne odbijają się od śniegu dlatego zimą i latem najbardziej trzeba dbać o skórę i oczy. 

5.Leki. Niektóre leki powodują alergie, suchość skóry, łagodną postać trądziku jak również uczulają na działanie promieni słonecznych co w konsekwencji powoduje wysypki i przebarwienia. Dlatego należy uważnie czytać ulotki dołączone do leków. Bardzo często producenci przestrzegają, że lek uczula na słońce. 

6.Zaparcia. Bardzo ważne jest aby substancje toksyczne były regularnie usuwane z organizmu. Jeśli jednak dzieje się inaczej mogą się w nim odkładać, a następnie znajdują inną drogę ujścia. Często tą inną drogą jest nasza skóra , dlatego trzeba pamiętać aby pić dużo płynów (najlepiej żeby to była woda, zielona herbata i soki z cytrusów) oraz spożywać pokarmy bogate w błonnik.

7.Wahania wagi. Należy w miarę możliwości utrzymywać stałą masę ciała. Naprzemienne chudnięcia i tycia w wyniku efektu jojo powodują rozciągnięcie i utracę sprężystości skóry oraz powstawanie rozstępów. 

8.Zanieczyszczenia. Chodzi tu o zanieczyszczenia środowiska. Niestety akurat tego bardzo ciężko nam uniknąć.

9. Stres. Kiedy stresujemy się skóra sucha jeszcze bardziej się przesusza, tłusta przetłuszcza się jeszcze bardziej bo gruczoły łojowe stają się bardziej aktywne, przy trądzikowej stres daje o sobie znać poprzez zaostrzenie zmian zapalnych.

10.Nieprawidłowe złuszczanie naskórka/zbyt intensywne oczyszczanie. Owszem myjki i wszelkiego rodzaju przyrządy do ścierania naskórka są po to, aby usuwać martwy naskórek w czasie oczyszczania skóry co nie oznacza, że mamy szorować ją zbyt mocno pn. jedynym efektem jaki uzyskamy a raczej skutkiem ubocznym będzie podrażnienie.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz